Siatkówka, jak wszystkie inne gry zespołowe w Europie, może pochwalić się również cyklem rozgrywek pucharowych. Biorą w nich udział czołowe drużyny z poszczególnych państw, które poradziły sobie w turniejach kwalifikacyjnych. Przykładowo w europejskiej siatkarskiej Lidze Mistrzów regularnie występuje przynajmniej jeden, a czasami aż dwa polskie kluby, co pokazuje wyraźnie, jak mocna jest krajowa liga.

Stawką w przypadku tej rywalizacji jest prestiż sportowy oraz spore jak na realia siatkówki pieniądze. Walka pomiędzy drużynami klubowymi na szczeblu międzynarodowym dostarcza bardzo wielu cennych informacji w kontekście reprezentacji. Trener ma bowiem szansę przekonać się, jak czołowi zawodnicy radzą sobie nie tylko w krajowej, ligowej codzienności, ale również w starciach o wyższą stawkę.

Na tle nierzadko znakomitych rywali, grających w innych reprezentacjach, wychodzą wszelkie zalety oraz wady poszczególnych graczy. Dla nich samych może to być przepustką do wielkiej kariery. Rywalizacja klubów stanowi źródło wiedzy dla skautów poszczególnych drużyn, którzy przyglądają się czołowym zawodnikom z różnych państw.

Na podstawie ich obserwacji może zapaść decyzja o tym, aby kupić jakiegoś gracza na przykład z polskiej ligi. Jeśli okaże się dostatecznie zdolny i zdeterminowany, ma szansę, aby zafunkcjonować chociażby w lidze włoskiej czy francuskiej i nabyć wielkiego doświadczenia. Tacy ograni zawodnicy często stają się potem filarem kadry, do której wnoszą najlepsze boiskowe praktyki z zagranicy.