W każdym kraju, który posiada reprezentację siatkarską, działają zazwyczaj lokalne ligi piłki siatkowej, w których rywalizują ze sobą drużyny z różnych miast. Oczywiście wcale nie oznacza to, że kadra składa się przede wszystkim z graczy z ligi krajowej. Normalną praktyką są bowiem międzynarodowe transfery, zwykle dokonywane na podstawie sukcesów, jakie zawodnik odnosi w reprezentacji.

Czołowi gracze tejże mogą liczyć na zainteresowanie ze strony zagranicznych menadżerów – dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku chociażby piłki nożnej. Ligi siatkarskie w poszczególnych krajach są mocno zróżnicowane pod względem poziomu i zwykle ich poziom jest proporcjonalny do tego, co reprezentuje sobą kadra. Tam, gdzie reprezentacja jest słaba, a popularność siatkówki jako sportu niska, tam nie ma dobrych lig.

Brakuje bowiem zaplecza zarówno w postaci graczy, jak i kibiców. Jednak tam, gdzie drużyny narodowe radzą sobie dobrze i bardzo dobrze, kluby cieszą się dużym zainteresowaniem fanów i pokazują dobrą siatkówkę. Świetny przykład stanowią Włochy oraz Francja, a więc kraje, które dysponują naprawdę mocnymi zespołami narodowymi.

Są tam również bardzo dobre ligi, a zamożne kluby chętnie skupują zawodników z innych państw Europy, a także z Ameryki Południowej. Wszystko po to, aby zbudować drużyny, które nie tylko wywalczą krajowy prymat, ale będą też miały szansę na sukces w kontynentalnych rozgrywkach klubowych, które również są regularnie organizowane – analogicznie jak w przypadku piłki nożnej.