Kibice siatkówki doskonale znają kalendarz najważniejszych siatkarskich imprez. Jedną z nich jest Liga Światowa, która jest turniejem o tyle wyjątkowym, iż bywa określana mianem dodatkowych, małych mistrzostw świata.

Generalnie LŚ jest rywalizacją, w której bierze udział osiem najlepszych drużyn na świecie, wyłonionych w ramach międzynarodowych eliminacji. Składa się na nie cykl turniejów kwalifikacyjnych, w których konkurują ze sobą narodowe reprezentacje.

Wszystko po to, aby wyłonić finałową szóstkę. Ukoronowaniem rozgrywek Ligi Światowej jest turniej finałowy, którego organizacja jest dużym prestiżem.

Najczęściej wszystkie spotkania tego turnieju są rozgrywane w jednej hali, analogicznie do tego jak odbywają się turnieje kwalifikacyjne. Oprócz prestiżu zespoły, które zajmą czołowe miejsca w LŚ mogą liczyć na znaczny przyrost punktów do rankingu FIVB.

Poza tym jest to doskonały sprawdzian przed innymi prestiżowymi zawodami, takimi jak Mistrzostwa Świata czy mistrzostwa kontynentalne. Sukces w Lidze Światowej nie zapisuje się może w annałach sportowych tak bardzo jak medale z igrzysk olimpijskich czy turniejów rangi mistrzowskiej, jednak w ramach środowiska siatkarskiego są bardzo istotne.

Mogą bowiem potwierdzić globalną dominację konkretnych drużyn, co w kontekście następnych imprez miewa spore znaczenie. Na wyjściowej pozycji w cyklu znalazło się 36 drużyn podzielonych na trzy dywizje.

Istnieje możliwość awansu z niższej dywizji do wyższej, jak też spadku z wyższej do niższej.