Warto pamiętać, że nie tylko mężczyźni odnoszą sukcesy w siatkarskim świecie. Równolegle śmiało poczynają sobie także kobiety, które rywalizują dokładnie na tym samym polu. Mamy bowiem ligę kobiecą i rozgrywki reprezentacyjne ze wszystkimi analogicznymi turniejami i atrybutami.

Różnica jest taka, że rywalizują między sobą panie – i jak się okazuje czynią to z naprawdę niemałymi sukcesami. Także naszej reprezentacji okresowo wiedzie się naprawdę dobrze, a siatkówka kobiet cieszy się uznaniem kibiców. Panowie bardzo chętnie oglądają mecze damskiej siatkówki nie tylko z uwagi na sportowe emocje, ale również wygląd wielu siatkarek.

Niemała część z nich to naprawdę zgrabne i powabne kobiety, na które zwyczajnie miło popatrzeć. Poza tym federacja siatkarska wprowadziła dość ciekawe uregulowania w zakresie stroju siatkarek, który chwilami wygląda dość skąpo. Krótkie spodenki budzą czasami sporo emocji i nasuwają w pewnych kręgach zarzuty o seksizm przejawiany przez siatkarskich działaczy.

Kibice jednak nie narzekają. Na tle wyglądu siatkarek rywalizujących w międzynarodowych turniejach można zobaczyć, jak bardzo różni się podejście pod tym względem w zależności od uwarunkowań kulturowych i religijnych. Podczas igrzysk w Rio zwrócono uwagę na fakt, że zawodniczki z państw muzułmańskich występowały w strojach maksymalnie zasłaniających ich ciała, co z pewnością nie ułatwiało im rywalizacji.

Było też dość czytelnym przykładem cywilizacyjnych różnic pomiędzy szeroko rozumianym Zachodem a światem islamu.