Siatkarze mają okazję rywalizować ze sobą na różnych polach, a najważniejsze w tym kontekście są oczywiście turnieje. Mistrzostwa Świata zajmują tutaj szczególną pozycję, ponieważ są okazją do rywalizacji pomiędzy najlepszymi drużynami o tytuł, z którym wiąże się największy prestiż. Ważna jest również Liga Światowa, a także turnieje kontynentalne. Jednak raz na cztery lata odbywa się sportowa impreza, na którą wiele osób patrzy ze szczególnym szacunkiem. Mowa rzecz jasna o igrzyskach olimpijskich. Jak wiemy specyfiką igrzysk jest to, że odbywa się na nich rywalizacja w ramach bardzo dużej liczby dyscyplin, a organizatorzy muszą każdej z nich zapewnić idealne warunki do rozgrywek.

Są to również drużynowe sporty halowe, takie jak koszykówka, piłka ręczna czy właśnie piłka siatkowa. Dla zawodników siatkarskich reprezentacji udział w turnieju olimpijskim jest szalenie ważny, ponieważ perspektywa zdobycia medalu na tak ważnej imprezie jest czymś absolutnie wyjątkowym. Aby dostać się do turnieju olimpijskiego, należy przebrnąć przez kwalifikacje. W turnieju olimpijskim bierze udział 12 drużyn podzielonych na dwie grupy, w których mecze odbywają się systemem „każdy z każdym”. Po cztery najlepsze zespoły z grup uzyskują prawo gry w ćwierćfinale, w którym tryb rozgrywki przechodzi w system pucharowy. Oznacza to, że zwycięzcy meczów awansują do kolejnej rundy, a przegrani odpadają.

Wyjątkiem są mecze półfinałowe – zwycięzcy bowiem zmierzą się w finale, a przegrani półfinaliści rozegrają spotkanie o trzecie miejsce i brązowy medal.