Popularność siatkówki ma charakter globalny, choć są kraje, w których cieszy się ona szczególnym uznaniem. Naturalnie trzeba podkreślić, że nie jest to dyscyplina o tak dużym potencjale komercyjnym, jak chociażby piłka nożna, jednak jest na tyle dobrze wypromowana, a jej uprawianie jest na tyle powszechne, że przyciąga ona sponsorów o niemałym kapitale.

Od lat krajem, w którym siatkarze są szczególnie hołubieni jest Brazylia, która na gruncie międzypaństwowych rozgrywek przez wiele lat dominowała. Poziom się jednak wyrównał.

Doskonałym paliwem dla popularności siatkówki są sukcesy odnoszone przez narodowe reprezentacje. Im lepiej idzie graczom, tym większe jest zainteresowanie siatkówką, ponieważ ludzi interesują w pierwszej kolejności te sporty, w których „nasi” dobrze sobie radzą.

Fanów nie brakuje zatem w Brazylii, ale także w Argentynie, Włoszech czy Rosji. Również Polska ma się czym chwalić, ponieważ kadra ma na przestrzeni dekad szereg sukcesów na koncie – w tym niektóre całkiem świeże.

Gdyby ująć popularność piłki siatkowej w nieco ogólniejsze ramy geograficzne i pokusić się o stworzenie kontynentalnej mapy popularności, to wyróżnić trzeba głównie dwa kontynenty – Amerykę Południową oraz Europę. Tam kibiców siatkówki jest najwięcej, tam aktywni są najlepsi zawodnicy na świecie.

Również Stany Zjednoczone dysponują bardzo mocną reprezentacją w siatkówce, choć w amerykańskich realiach sport ten nie zdobył masowej popularności i jest po prostu jednym z wielu. Pewną dozą uznania siatkówka cieszy się też w Azji, a zwłaszcza w Japonii.