Polskie dzieci i młodzież mają w miarę regularny kontakt z piłką siatkową. Ma na to wpływ fakt, iż jest to dyscyplina dość silnie obecna w mediach, a sukcesy, jakie odnosi nasza reprezentacja, w naturalny sposób zwiększają zainteresowanie tym sportem. To, co dzieje się w Polsce na gruncie siatkówki wygląda bardzo dobrze i znajduje swoje przełożenie na młode osoby, które chcą iść w tym właśnie kierunku i siatkówkę trenować.

Wiele z nich ma szansę na dobre wyniki w turniejach międzyszkolnych, a może nawet na karierę zawodową. Podczas lekcji wychowania fizycznego coraz częściej można zobaczyć polską młodzież grającą w „siatę”. Nie jest to gra skomplikowana i spośród gier halowych daje stosunkowo największe pole do popisu młodym ludziom o różnym usposobieniu fizycznym.

Takie walory jak szybkość czy wydolność nie są w siatkówce aż tak istotne, ponieważ jest to gra premiująca spryt, boiskową inteligencję oraz precyzję ruchów. Stwarza to pole do popisu dla tych osób, które nie odnajdują się tak dobrze w piłce nożnej czy koszykówce. Fakt, że piłka siatkowa ma w Polsce coraz silniejszą pozycję sprawia, że częściej organizowane są turnieje w tej dyscyplinie rozgrywane pomiędzy placówkami oświatowymi.

Stawką są puchary, medale, a także nagrody rzeczowe. Przede wszystkim jednak pojawia się szansa, aby poprzez wczesne sukcesy zaszczepić młodym ludziom siatkarskiego bakcyla, który będzie skutkował dalszymi treningami i być może zapisaniem się do klubu, w których będzie można trenować siatkówkę pod okiem fachowców.