Wśród gier zespołowych możemy wymienić takie, które są rozgrywane na otwartym boisku, jak i takie, które rozgrywa się na hali. Siatkówka generalnie jest zaliczana do gier halowych, aczkolwiek istnieje jej specyficzna plenerowa odmiana, jaką jest siatkówka plażowa. Tam rywalizuje się w mniejszych, bo dwuosobowych drużynach, a zawodnicy poruszają się boso po piaskowym boisku.

Jednak tradycyjna siatkówka jest sportem halowym, co nadaje jej pewnej specyfiki i zmienia nieco charakter sportowej rywalizacji. Grając w hali, siatkarze mają do czynienia z pewnymi ograniczeniami związanymi z wielkością boiska, która w porównaniu na przykład z boiskiem do piłki nożnej jest znacznie mniejsza. Sprawia to, że zawodnicy mają mniejszą swobodę ruchów, jednak trenując od zawsze na parkietach o tych samych rozmiarach, gracze przyzwyczajają się do takiej, a nie innej powierzchni.

Zawody w hali mogą być pod pewnymi względami bardziej męczące z racji braku świeżego powietrza – dlatego tak ważna jest odpowiednia klimatyzacja i nawiewy. Siłą rzeczy mecze w hali są bardziej kameralne, co bynajmniej nie oznacza, iż są one mniej efektowne. Tak się bowiem składa, że mecze siatkówki mają szalenie dynamiczny przebieg, a wynik spotkania zmienia się jak w kalejdoskopie, dostarczając obecnym na miejscu i przed telewizorami kibicom ogromnych emocji.

Ogromne znaczenie ma również atmosfera na trybunach, która podnosi atrakcyjność widowiska, o czym będziemy jeszcze szerzej pisać. Siatkówka, obok piłki ręcznej i koszykówki, to jedna z najpopularniejszych zespołowych gier halowych.