Piłka siatkowa nie jest grą specjalnie skomplikowaną, a jej zasady są dla większości kibiców jasne. Mało tego, sprzyjają one bardzo dużej dynamice meczów, zmienności wyników i emocjom, które przyczyniają się do fantastycznej atmosfery podczas spotkań. Ogólnie rzecz biorąc, tryb rozgrywki w przypadku siatkówki w dużym stopniu determinuje jej dynamiczny charakter.

Jedna z najważniejszych spraw, która odróżnia siatkówkę od piłki ręcznej, koszykówki oraz futbolu, to brak ograniczeń czasowych. Gra się bowiem do liczby punktów, a nie na czas. Podstawowy mecz piłki siatkowej składa się z trzech setów.

Drużyny rywalizują w nich, zdobywając punkty. Drużyna, która jako pierwsza uzyska 25 punktów, mając równocześnie dwa punkty przewagi nad rywalem, wygrywa seta. Trzy zwycięskie sety oznaczają koniec meczu i wygraną dla jednego z zespołów.

Oczywiście punktów w meczu można zdobyć więcej niż 25 – grunt, aby uzyskać dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem. Akcja decydująca o wygraniu seta jest określana jako piłka setowa, a meczu – jako piłka meczowa. Co jeśli pomiędzy drużynami mamy remis 2:2 w setach? Spotkanie należy rozstrzygnąć, ponieważ w siatkówce remisów nie ma.

O wygranej decyduje wówczas skrócony set, nazywany tie-breakiem. Gra się w nim nie do 25, a do 15 punktów i poza tym obowiązują identyczne zasady jak w setach regularnych. W każdej z drużyn na boisku znajduje się po pięciu zawodników, w tym jeden libero wyróżniający się niższym od reszty wzrostem (ma bowiem skutecznie grać jako środkowy obrońca).